Xiaomi, dünyanın en büyük giyilebilir teknoloji üreticisi oldu
Strategy Analytics firmasının verilerine göre Xiaomi, giyilebilir teknoloji satışlarında dünya genelinde ilk defa liderliği elde etti. Şirketin bu ünvanı elde ederken kazandığı müşterilerin neredeyse tamamını, Fitbit kullanıcıları oluşturuyor çünkü aynı rapora göre Fitbit satışları bu dönemde yüzde 40 oranında düştü.

2017 yılı ikinci çeyreğinde dünya genelinde 21.6 milyon adet giyilebilir ürün satışının gerçekleştiğini belirten rapor, bu satışların yüzde 17,1’ini Xiaomi’nin gerçekleştirdiğini belirtiyor. İkinci sırada yüzde 15,7 ile Fitbit gelirken Apple yüzde 13 ile 3. sırada yer alıyor.

Xiaomi, bir önceki yılın aynı dönemine göre pazar payını %2.1 artırırken aynı dönemde Fitbit %12,8 düşüş göstermiş. Apple ise pazar payını %4 arttırarak pazarda gelirini en çok arttıran firma durumunda.

Xiaomi’nin geniş ürün yelpazesi ve ABD’de ritim ölçen cihazları 14.99$ gibi çok düşük bir fiyata satışa sunması Fitbit’in pazarda değer kaybetmesinin en büyük nedeni olarak gösteriliyor. Lüks ve pahalı akıllı saat almak isteyenler Apple’ı tercih ederken, Xiaomi’yi de ucuz ve kullanışlı ürün almayı isteyenler tercih ediyor. Her iki marka farklı alanlarda konumlanmışken Fitbit’in yeri haliyle belirsiz kalıyor.

Apple Watch gelecek dönemin lideri olabilir

Strategy Analytics raporunda, yeni Apple Watch’ın kapsamlı kalp sağlık uygulaması özelliği ekleyerek bir sonraki dönemde birinciliği elde etmesi beklendiği de yer alıyor.

Çin’de offline pazarlamaya yapılan yatırım ve Hindistan pazarındaki istikrarlı büyümesi sonucu geçtiğimiz yıl 1 milyar dolar gelir elde ettiklerini belirten Xiaomi CEO’su Lei Jun, bu yıl sonunda çok daha iyimser bir rakam hedeflediklerini belirtiyor.

Şirket yetkilileri, aynı zamanda telefon satışlarında da %70’lik bir büyüme yaşadıklarını ve ikinci çeyrekte 23 milyon adet akıllı telefon sattıklarını belirtiyor. Strategy Analytics raporuna göre de Xiaomi tekrar dünyanın en çok satan 5 telefon markasından biri durumunda.